Nabożeństwa majowe- “Przez Maryję do Jezusa”
Od 1 maja rozpoczynamy nabożeństwa majowe które będą odprawiane codziennie o 17:15 serdecznie zapraszamy.
Na przełomie XIII i XIV w. król Hiszpani Alfons X zaproponował, aby maj został poświęcony Maryi. Zapraszał wiernych do modlitwy przy figurach Matki Bożej w porach wieczornych. W 1549r. w Niemczech, ukazała się książeczka pod tytułem Maj duchowy, gdzie po raz pierwszy, maj został nazwany miesiącem Maryi. Pierwsze nabożeństwo majowe odbyło się w roku 1784 we Włoszech. Jezuita, o. Muzzarelli jest uznawany za największego apostoła nabożeństw majowych, które rozpowszechnił wydając broszurkę w 1787r. Broszurkę rozesłał do wszystkich biskupów Włoch. Następnie Papież Pius VII wydał bullę o nabożeństwie majowym, umożliwiając uzyskanie odpustu zupełnego dla praktykujących tę formę pobożności. Dokument był przełomem, ponieważ od tego czasu nabożeństwa majowe zaczęły się szerzyć po całym świecie.
W Polsce rozkwit nabożeństw do Matki Bożej nastąpił w pierwszej połowie XIX w. Za sprawą jezuity o. Franciszka Ksawerego Asuma nabożeństwo majowe odbyło się w Tarnopolu w 1827. Późniejszych latach, dzięki działalności misjonarzy, zaczęto tą modlitwę praktykować we Lwowie, w Nowym Sączu, w Krakowie oraz w Warszawie. Popularność “majowego” nastąpiła poprzez diecezjalne zalecenie duchownym, o rozpowszechnieniu tego nabożeństwa. Od lat 70. XIX w. nabożeństwo majowe zaczęto odprawiać przy przydrożnych kapliczkach.
Najważniejszą modlitwą podczas nabożeństwa jest Litania do Matki Bożej. Z języka greckiego (gr. leitaneia) oznacza błaganie/ prośbę. Formuła litanii pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Na przebiegu lat powstawały różne wersje, z których największą popularnością cieszyła się Litania Loretańska. Tekst Litanii Loretańskiej został zatwierdzony w 1587 roku przez papieża Sykstusa V. W litanii tej wysławiane są wszystkie cnoty, jakimi Bóg obdarzył swoją Matkę. Nazwa "loretańska" wywodzi się od miejscowości Loreto we Włoszech. Śpiew litanii i pieśni maryjnych ma być pochwałą dla Niepokalanej Maryi, tak, by zgodnie ze słowami popularnej pieśni maryjnej "wszystko co czuje i co żyje, sławiło Maryję". Majowe to wyjątkowa okazja do zaufania i zawierzenia się w Matce Bożej oraz złożenia swoich spraw, które za Jej wstawiennictwem zanosi do swojego Syna w celu wyjednania łaski zmiłowania i odwrócenia niedoli. Przez uczestnictwo w majowym nawiązujemy szczerą więź z Jezusem Chrystusem poprzez odbudowanie korzeni wiary.
Odmawiając majowe można uzyskać odpust cząstkowy. Publiczne odmawianie nabożeństwa przez co najmniej 10 dni daje odpust zupełny. Za odprawienie "majowego" prywatnie przez cały miesiąc można uzyskać odpust zupełny, kiedy wierny nie ma możliwości uczestnictwa publicznego. Pamiętajmy, że odpust zupełny za zmarłych pomaga duszom z czyśćca, a za siebie samych pozwala uniknąć kar czyśćcowych.
-“ Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze”.
Daria Cieśluk