Grupy parafialne

Parafialna Grupa Młodzieżowa

Od 8 maja 2009 roku, w naszej parafii młodzież w wieku 15-30 lat mogą w ramach Parafialnej Grupy Młodzieżowej (PGM) spotykać się oraz wspólnie przeżywać swoją młodość, pogłębiać swoją wiarę, jak również poszukiwać swojego miejsca w Kościele i parafii. Grupa, to propozycja przede wszystkim dla tych młodych ludzi, dla których chrześcijaństwo nie zamyka się jedynie na cotygodniowym odwiedzeniu kościoła w niedzielę, ale oczekują od swojej wiary czegoś więcej...
 
Na spotkania naszej Grupy zapraszamy w każdy piątek roku szkolnego do Domu Rekolekcyjnego (naprzeciwko kościoła) bezpośrednio po wieczornej Eucharystii (ok. godz. 18.45). Podczas nich staramy się, wraz z ks. Henrykiem Bardoszem, opiekunem PGM, poszukiwać odpowiedzi na dręczące nas pytania lub po prostu rozmawiać o naszej wierze, a tym samym poznawać ją, starać się zrozumieć i pogłębiać. Podczas naszych spotkań następują po sobie naprzemiennie trzy bloki tematyczne, którymi są:
- w jeden piątek: rozważanie fragmentu Pisma Świętego i odnoszenie treści w nim zawartych do naszego życia,
- w jeden: dyskusja na sprawy "damsko-męskie" (czyli o związkach, małżeństwie, seksualności), na podstawie nauk o. Adama Szustaka z audiobooka "Pachnidła",
- w inny: rozmowa na wszelkie tematy dotyczące wiary, Kościoła, teologii, moralności lub innych ciekawych, choć czasem nie powiązanych ściśle z religią spraw.
W pierwszy piątek miesiąca przygotowujemy oprawę muzyczną tzw. Mszy Świętej młodzieżowej, a po niej mamy krótkie spotkanie z osobami przygotowującymi się do bierzmowania. Ale to nie wszystko!
Co miesiąc wydajemy samodzielnie przygotowane czasopismo parafialne jordan, w którym staramy się opisać wszystkie ważne wydarzenia mające miejsce na terenie naszej parafii i dzielnicy. Poza tym poruszamy w nim kwestie dotyczące naszej wiary oraz aktualnych spraw społecznych. Niektórzy z nas prowadzą też autorskie cykle w ramach tzw. rubryk, w których za pomocą felietonów opisują rzeczywistość naszej parafii.
Bierzemy też czynny udział w życiu parafii poprzez przygotowywanie i prowadzenie nabożeństw okolicznościowych, takich jak różaniec, nabożeństwa majowe, Droga Krzyżowa oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas Dni Eucharystycznych, w ciemnicy i Bożym Grobie, a także innych. W parafii inicjujemy również nowe wydarzenia religijne, takie jak: nabożeństwo 24. godzin dla Pana, Roraty dla dorosłych i młodzieży, Wielkotygodniowe Parafialne Dni Skupienia, Pierwszolistopadowy Wieczorny Spacer po Cmentarzu z Modlitwą Różańcową, a także w ramach Punktu przygotowań Taizé - Zabrze, cosobotnią wieczorną modlitwę z kanonami.
Próbujemy też swoich sił w teatrze. Dla naszych parafian przygotowujemy spektakle, które zwykle wystawiamy w okresach świątecznych, czyli Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Do tej pory wystawiliśmy takie sztuki, jak: "Czwarty Mędrzec ze Wschodu", "Wigilijny Proces" (oba naszego autorstwa), "Tobiasz", "Biskupickie zmartwychwstanie" (na podstawie tekstów zdobytych z różnych źródeł).
Nasza działalność, to również konkretna praca przy kościele i w parafii. Przed Uroczystością Wszystkich Świętych porządkujemy zaniedbane i zapomniane groby w tzw. kwaterze dziecięcej. Co jakiś czas porządkujemy kryptę grobową fundatorów naszego kościoła i organizujemy do niej możliwość zejścia dla parafian. Trzymamy rękę na pulsie i chętnie pomagamy tam, gdzie jest tego potrzeba, np. podczas festynu parafialnego pilnujemy dzieci.
Chętnie bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych w naszej diecezji, szczególnie tych które są adresowane do młodzieży. Staramy się też wyszukiwać interesujących imprez, koncertów czy spotkań z ciekawymi ludźmi.
Ale PGM to nie tylko praca i formacja. Potrafimy też wspólnie świętować i odpoczywać! W okresie letnim często spotykamy się przy ognisku, bawiąc się, śmiejąc, grając w kalambury, śpiewając przy akompaniamencie gitary i grillując. W zimniejsze miesiące wychodzimy wspólnie do kina, na kręgle, łyżwy, czy po prostu na pizzę. Tradycją już jest, że w weekend po Bożym Ciele wyjeżdżamy na kilkudniową wycieczkę w góry.

Dlatego jeśli chcesz ciekawie i owocnie przeżyć swoją młodość, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszych spotkań. Twoje przyjście nie musi od razu być zobowiązujące do stałego uczestnictwa, ale możesz wpaść kilka razy zobaczyć jak to wszystko wygląda w rzeczywistości. Bardzo prosimy też rodziców i dziadków o przekazanie naszego zaproszenia swoim dzieciom i wnukom - zadbajcie o ich najpiękniejszy okres w życiu!
Koniecznie odwiedźcie nas też na facebooku!