Aktualności

Iskra Bożego Miłosierdzia

,,Koronka do Bożego miłosierdzia na ulicach miast świata" od wielu lat odbywa się w dniu 28 września, o godz.15. 00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny. W tym dniu setki, może tysiące osób na skrzyżowaniach ulic błagają o miłosierdzie dla świata całego. Od dwóch lat jednoczy się z nami i błogosławi nam papież Franciszek, którego także tym razem pokornie prosimy o błogosławieństwo i zjednoczenie z nami w tej wspólnej modlitwie. 

Zaproszenie Biskupa Gliwickiego

ZAPROSZENIE BISKUPA GLIWICKIEGO DO UDZIAŁU W METROPOLITALNEJ PIELGRZYMCE

 W UROCZYSTOŚĆWNIEBOWZIĘCIA NMP DO RUD - 15 SIERPNIA 2016 R.

 

     Drodzy Współbracia w kapłańskiej służbie,

     Umiłowani Diecezjanie!

 

     Chwała Maryi Wniebowziętej wyzwala w nas pragnienie włączenia się w Jej uczczenie, jako naszej Matki i Królowej. Wzmacniamy nasze trwanie w wierze Kościoła, formującej nasze dążenie do niebieskiej ojczyzny, bo tam jest nasze przeznaczenie. Wpatrując się 
w piękno Tej, która z ciałem i duszą po ziemskim życiu została wzięta do nieba, przyczyniamy się do utrwalania Bożego porządku w naszym ludzkim świecie. Tak też rozumieli to w sposób szczególnie gorliwy zakonnicy cysterscy, którzy od XII w. w Europie wnosili nową siłę i nadzieję na tworzenie lepszegoświata. Trwając w tym nastawieniu, swoje świątynie bardzo często poświęcali Maryi Wniebowziętej. Dokładnie tak było także w Rudach, którą to miejscowość w połowie XIII w. wybrali sobie owi mnisi na miejsce realizowania wiary, budując kościół, klasztor oraz posługując w szeroki sposób okolicznemu Ludowi Bożemu.

 

     Dzisiaj w Rudach cystersów już nie ma, bo takie były wyniki historycznych dróg Kościoła na naszej ziemi. Ale pozostała świątynia dedykowana Maryi w tajemnicy Jej Wniebowzięcia, oraz wdzięczna pamięć za wielowiekowe zaangażowanie się zakonników, wraz z pobożnym naszym ludem, w czynienie tej ziemi pięknej i zasobnej. To nas napawa przekonaniem o potrzebie wyśpiewania szczególnej chwały naszej Pani i Królowej, 
z włączeniem cysterskiej gorliwości i szerokiego otwarcia na społeczeństwo. Z tego też powodu tegorocznym uroczystościom przewodniczył będzie opat Cystersów z dostojnego klasztoru w Krakowie-Mogile, o. dr Piotr Chojnacki, którego poprosiłem o przewodniczenie naszej tegorocznej Eucharystii odpustowej oraz o wygłoszenie Słowa Bożego. Biskupi naszej metropolii otoczą go w uroczystej koncelebrze wraz z przybyłymi kapłanami.

 

      Nasze sierpniowe świętowanie będzie też okazją do polecania we wdzięcznej modlitwie pasterzy naszej metropolii: pierwszy biskup diecezji gliwickiej Jan Wieczorek przed 35 laty, dokładnie 16 sierpnia 1981 r., przyjął święcenia biskupie na Górze św. Anny z rąk ówczesnego biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, zaś emerytowany biskup pomocniczy 
z Opola Jan Bagiński dziękuje za 60 lat w służbie kapłańskiej. Otoczmy obu Jubilatów serdeczną modlitwą i dziękujmy za ich nadal gorliwe posługiwanie na terenie naszej górnośląskiej metropolii. Towarzyszy nam też w tegorocznych modlitwach podziękowanie Opatrzności za przyjęcie przed 1050. laty chrztu przez Mieszka I, co dało trwałe podstawy dla upowszechnienia chrześcijaństwa w naszym kraju. Będziemy także wyrażać naszą radość i uniesienie po przeżytych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Nie ukrywam, że także w tym świątecznym trwaniu będziemy już pochylali się nad doświadczeniem zbliżającego się 25-lecia istnienia naszej Diecezji Gliwickiej oraz nad czekającym nas Pierwszym Synodem Diecezji Gliwickiej, którego rozpoczęcie planujemy na marzec przyszłego roku.

 

      Dostrzegamy więc, że Wniebowziętej Matce Bożej mamy do powierzenia wiele naszych radości i czekających zadań dla wzmocnienia ducha naszej wiary. Niech każdy, komu siły 
i sposób zaangażowania w życie naszego Kościoła Diecezjalnego pozwolą, dołączy do uroczystego przeżycia dorocznego świętowania diecezjalnej jedności.

 

 

     Centralnym momentem naszego modlitewnego spotkania będzie Msza św. pontyfikalna sprawowana o godz. 11.00 na dziedzińcu dawnego opactwa pod przewodnictwem O. Opata z mogilskiego klasztoru i z jego homilią, połączoną z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem naszej metropolii Matce Bożej Pokornej. Zapraszam też na Nieszpory maryjne w bazylice o godz. 15.00.

 

Wszystkich serdecznie pozdrawiam w wakacyjnym czasie i błogosławię na pielgrzymowanie do Rud.

     Gliwice, 11 lipca 2016 r.

 

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki


 

Festyn parafialny

W sobotę 25 czerwca serdecznie zapaszmy do ogrodu przy plebanii na festyn parafialny organizowany z okazji naszego odpustu Rozpoczęcie o godz 16:00
Program:
  16:00 Grzegorz Poloczek z Kabaretu Rak
  17:00 Książę Lipin - Andrzej Potempa
  18:30 Kabaret Kafliki
  19:00 Losowanie nagród
  20:00 Zabawa taneczna - Gra i śpiewa Marcin Kowarsz
 
Poza tym wiele innych atrakcji. Serdecznie zapraszamy

I Biskupicka Noc Świętojańska

Wszystkich którzy kochają i tych którzy kochają za mało, zapraszamy do ogrodu plebanijnego Parafii Św. Jana Chrzciciela ul Bytomska 37 na Pierwszą Biskupicką Noc Świętojańską w piątek 24 czerwca.
 
W programie:
 
19:00 Koncert zespołu "Małżeństwo z Rozsądku"
20:00 Koncert zespołu "Hoker Band"
21:00 Koncert Henryka Czicha z zespołu "Univers" 
 
Serdecznie zapraszamy

Nabożeństwa Czerwcowe

Miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. codziennie na zakończenie wieczornej Mszy Świętej będziemy odmawiać litanię do NSPJ przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tych nabożeństwach.

Odwiedziny Chorych

w sobotę 4 czerwca marca odwiedziny chorych i starszych naszych Parafian którzy nie mogą odwiedzać naszej świątyni. Ofiarowanie naszych cierpień w raz z cierpieniami Chrystusa mają wielką moc dla całego Kościoła powszechnego. Na tą ciężką drogę Chrystus zostawia nam siebie jako pokarm dla naszej duszy. Zachęcamy do zaproszenia Kapłana z Najświętszym Sakramentem.

Zgłoszenia w Kancelarii Parafialnej lub telefonicznie 32 271 01 41

 

Jednocześnie przypominamy że istnieje możliwość przyjmowania Komunii Św. w każdą niedzielę i święta z rąk Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy przyniosą Najświętszy Sakrament po niedzielnej, świątecznej eucharystii. Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców

W niedzielę 29 maja zapraszamy mężczyzn i młodzieńców na pielgrzymkę rowerową do Matki Boskiej Piekarskiej. Zbiórka na placu przed plebanią o 7:30 wracamy po Mszy Świętej, powrót do Biskupic ok 15:00.
 Informacje Ks. Adam Laszewski tel. 501 058 128

« 1 2 3 4 5
...
6 »