Aktualności

Noc Konfesjonałów

Dla zabieganych szukających wyciszenia i spokoju przed sakramentem pokuty proponujemy kolejną edycję "Nocy Konfesjonałów" Celebracja sakramentu pokuty i pojednania poprzedzona nabożeństwem pokutnym, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, odbędzie się w następujących parafiach diecezji gliwickiej przed Świętami Wielkanocnymi.
 

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zabrzańska Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 7 kwietnia 2017 roku o godzinie 19.00 Mszą Świętą w kościele p.w. św. Kamila w Zabrzu, ul. Pawła Dubiela 10. Pakiety będą wydawane po mszy świętejPakiet pielgrzyma EDK będzie zawierał: wydrukowany opis trasy, książeczkę z rozważaniami oraz odblaskową opaskę. Każdy uczestnik przy odbiorze pakietu składa dobrowolną ofiarę na koszty organizacyjne w wysokości 10 plnKażdy uczestnik drogi EDK powinien mieć ze sobą krzyż, w przypadku, gdy idzie razem grupa ( max 10 osób), przynajmniej jedna z osób powinna mieć krzyż. 
 
Opis tras:

Zapraszamy po raz pierwszy na Ekstremalną Drogę Krzyżową do Zabrza. Do wyboru są dwie trasy – trasa czarna św. Kamila o długości 42 km oraz trasa srebrna św. Judy Tadeusza o długości 31 km. Obie trasy nie są wymagające pod względem terenowym, natomiast wymagają odpowiedniej kondycji i przygotowania fizycznego ze względu na długość marszu. Trasy prowadzą terenami zabudowanymi, chodnikami lub poboczami dróg asfaltowych, dość uczęszczanych, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Niektóre odcinki prowadzą drogami leśnymi, ubitymi, ścieżkami oraz hałdami. Te ostatnie w przypadku opadów deszczu stają się bardzo błotniste, dlatego sugerujemy zaopatrzenie się w obuwie trekkingowe, za kostkę. Bezwzględnie zalecamy posiadanie na wyposażeniu sprawną latarkę! 

 

więcej na http://www.edk.org.pl/rejon-edk/163/zabrze.html 

Marana Tha

Każdy nowy rok liturgiczny, rozpoczynamy od okresu Adwentu, który staje się dla wiernych szczególnym czasem nadziei. 

To przez cztery niedziele wołamy wytęsknieni za Panem: "Veni - przyjdź"; Marana Tha- przyjdź Panie Jezu". Przyjdź do naszego życia, naszej codzienności, trosk i radości. To Bóg w tym czasie przygotowuje nas na swoje Narodziny, ale nie tylko te historyczne (25 grudnia), ale przede wszystkim na narodziny w naszych sercach.

Na drodze naszej adwentowej wędrówki towarzyszą nam święci orędownicy.

 Przede wszystkim Maryja, która posłuszna woli Bożej z wielką radością wyczekiwała dnia narodzin Jezusa; Która jest Panią Adwentu, dlatego tak chętnie gromadzimy się na Roratach (Mszy ku czci NMP). 

W czytaniach mszalnych słyszymy głos starotestamentalnego proroka Izajasza, który zapowiada narodziny Mesjasza i nastanie Jego Królestwa. 

Wielkim patronem naszych dróg adwentowych jest również nasz patron, św. Jan Chrzciciel, który wzywa wiernych, czuwających na przyjście Pana do przemiany swoich serc - nawrócenia i pokuty.

Okres Adwentu to szczególny czas w życiu Kościoła i każdego wierzącego, kiedy na nowo uświadamiamy sobie prawdę, że Bóg chce być blisko każdego człowieka, bo jest Emmanuelem, czyli Bogiem z nami.

Otwórzmy się na te święty czas oczekiwania i z dziecięcą prostotą wyglądajmy Pana.

Króluj Nam Chryste

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym dniu do naszej wspólnoty dołączy 4 nowych ministrantów. Dzięki swojemu zaangażowaniu w parafialnym Wieczerniku, chłopcy uczą się od swojego Mistrza -Jezusa Chrystusa prawdy, że prawdziwe królowanie to służba Bogu i drugiemu człowiekowi.

Zachęcamy do wstępowania w szeregi ministrantów. Zbiórki zasadniczo odbywają się w soboty o godzinie 9:30.

Zainteresowani chłopcy proszeni są o kontakt z ks. Mateuszem

Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie

Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy

Organizatorzy projektu "Szlachetna Paczka" poszukują ponad 9 tys. wolontariuszy, którzy będą działali w ponad 500 miejscach w Polsce. SuperW, czyli wolontariuszem „Szlachetnej Paczki”, mogą zostać osoby pełnoletnie, „kochające ludzi”, „lubiące pracę na wysokich obrotach”, „samodzielne i wytrwałe w dążeniu do celu”. Wolontariusze mogą liczyć na szkolenia i rozwój kompetencji z zakresu komunikacji i organizacji własnego czasu i oczywiście na „nową paczkę przyjaciół i znajomych”. 

Nabożeństwa Różańcowe

Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej. Zapraszamy naszych Parafian na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17:15

Iskra Bożego Miłosierdzia

,,Koronka do Bożego miłosierdzia na ulicach miast świata" od wielu lat odbywa się w dniu 28 września, o godz.15. 00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny. W tym dniu setki, może tysiące osób na skrzyżowaniach ulic błagają o miłosierdzie dla świata całego. Od dwóch lat jednoczy się z nami i błogosławi nam papież Franciszek, którego także tym razem pokornie prosimy o błogosławieństwo i zjednoczenie z nami w tej wspólnej modlitwie. 

Zaproszenie Biskupa Gliwickiego

ZAPROSZENIE BISKUPA GLIWICKIEGO DO UDZIAŁU W METROPOLITALNEJ PIELGRZYMCE

 W UROCZYSTOŚĆWNIEBOWZIĘCIA NMP DO RUD - 15 SIERPNIA 2016 R.

 

     Drodzy Współbracia w kapłańskiej służbie,

     Umiłowani Diecezjanie!

 

     Chwała Maryi Wniebowziętej wyzwala w nas pragnienie włączenia się w Jej uczczenie, jako naszej Matki i Królowej. Wzmacniamy nasze trwanie w wierze Kościoła, formującej nasze dążenie do niebieskiej ojczyzny, bo tam jest nasze przeznaczenie. Wpatrując się 
w piękno Tej, która z ciałem i duszą po ziemskim życiu została wzięta do nieba, przyczyniamy się do utrwalania Bożego porządku w naszym ludzkim świecie. Tak też rozumieli to w sposób szczególnie gorliwy zakonnicy cysterscy, którzy od XII w. w Europie wnosili nową siłę i nadzieję na tworzenie lepszegoświata. Trwając w tym nastawieniu, swoje świątynie bardzo często poświęcali Maryi Wniebowziętej. Dokładnie tak było także w Rudach, którą to miejscowość w połowie XIII w. wybrali sobie owi mnisi na miejsce realizowania wiary, budując kościół, klasztor oraz posługując w szeroki sposób okolicznemu Ludowi Bożemu.

 

     Dzisiaj w Rudach cystersów już nie ma, bo takie były wyniki historycznych dróg Kościoła na naszej ziemi. Ale pozostała świątynia dedykowana Maryi w tajemnicy Jej Wniebowzięcia, oraz wdzięczna pamięć za wielowiekowe zaangażowanie się zakonników, wraz z pobożnym naszym ludem, w czynienie tej ziemi pięknej i zasobnej. To nas napawa przekonaniem o potrzebie wyśpiewania szczególnej chwały naszej Pani i Królowej, 
z włączeniem cysterskiej gorliwości i szerokiego otwarcia na społeczeństwo. Z tego też powodu tegorocznym uroczystościom przewodniczył będzie opat Cystersów z dostojnego klasztoru w Krakowie-Mogile, o. dr Piotr Chojnacki, którego poprosiłem o przewodniczenie naszej tegorocznej Eucharystii odpustowej oraz o wygłoszenie Słowa Bożego. Biskupi naszej metropolii otoczą go w uroczystej koncelebrze wraz z przybyłymi kapłanami.

 

      Nasze sierpniowe świętowanie będzie też okazją do polecania we wdzięcznej modlitwie pasterzy naszej metropolii: pierwszy biskup diecezji gliwickiej Jan Wieczorek przed 35 laty, dokładnie 16 sierpnia 1981 r., przyjął święcenia biskupie na Górze św. Anny z rąk ówczesnego biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, zaś emerytowany biskup pomocniczy 
z Opola Jan Bagiński dziękuje za 60 lat w służbie kapłańskiej. Otoczmy obu Jubilatów serdeczną modlitwą i dziękujmy za ich nadal gorliwe posługiwanie na terenie naszej górnośląskiej metropolii. Towarzyszy nam też w tegorocznych modlitwach podziękowanie Opatrzności za przyjęcie przed 1050. laty chrztu przez Mieszka I, co dało trwałe podstawy dla upowszechnienia chrześcijaństwa w naszym kraju. Będziemy także wyrażać naszą radość i uniesienie po przeżytych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Nie ukrywam, że także w tym świątecznym trwaniu będziemy już pochylali się nad doświadczeniem zbliżającego się 25-lecia istnienia naszej Diecezji Gliwickiej oraz nad czekającym nas Pierwszym Synodem Diecezji Gliwickiej, którego rozpoczęcie planujemy na marzec przyszłego roku.

 

      Dostrzegamy więc, że Wniebowziętej Matce Bożej mamy do powierzenia wiele naszych radości i czekających zadań dla wzmocnienia ducha naszej wiary. Niech każdy, komu siły 
i sposób zaangażowania w życie naszego Kościoła Diecezjalnego pozwolą, dołączy do uroczystego przeżycia dorocznego świętowania diecezjalnej jedności.

 

 

     Centralnym momentem naszego modlitewnego spotkania będzie Msza św. pontyfikalna sprawowana o godz. 11.00 na dziedzińcu dawnego opactwa pod przewodnictwem O. Opata z mogilskiego klasztoru i z jego homilią, połączoną z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem naszej metropolii Matce Bożej Pokornej. Zapraszam też na Nieszpory maryjne w bazylice o godz. 15.00.

 

Wszystkich serdecznie pozdrawiam w wakacyjnym czasie i błogosławię na pielgrzymowanie do Rud.

     Gliwice, 11 lipca 2016 r.

 

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki


 

« 1 2 3 4 5 »