Aktualności

Podejmij wyzwanie adwentowe z Hallow

Zapraszamy do modlitwy adwentowej i intensywnego oczekiwania na Narodzenie Jezusa Chrystusa.

Codzienne użycie aplikacji pomoże Ci w systematyczności i rozwinie duchowo.

Dzień Dziecka Utraconego

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej zaprasza na obchody Dnia Dziecka Utraconego 12 października 2024 r. w Zbrosławicach, parafia Wniebowzięcia NMP.​​​​​​​

Wychowujmy Razem

List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania

Nasz gość w niedzielę 11 sierpnia

Ojciec Mirosław Piątkowski SVD, pochodzi z Zabrza Rokitnicy. Po święceniach w 1989 r. pracował w Argentyńskich Andach na wysokości od 2,5 tyś. m n.p.m. Po powrocie zrobił doktorat z Nauk Społecznych na UKSW i posługiwał w formacji młodych kandydatów na misjonarzy jako wychowawca i wykładowca. Był też ekonomem domów werbistowskich w Nysie i Chludowie, zorganizował i prowadził także wolontariat misyjny dla świeckich Apollos. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny popularyzacji misji i duchowości, m.in. współautor koronki do Ducha Św. i Jego siedmiu darów.

Będzie promował swoją ostatnią książkę z okazji 10 lecia pontyfikatu obecnego Papieża pt. Zrozumieć Papieża Franciszka . W perspektywie misji w Argentynie. Jako misjonarz werbista, który pracował w Argentynie, ma szansę spojrzeć z innego punktu widzenia na postać papieża - poprze osobiste doświadczenia, znajomość ludzi, warunków ich życia i historii, w której wyrósł Franciszek - i z tamtej perspektywy ukazać jego postać i działania.

Książka zawiera jego wywiad z jednym z biskupów Argentyńskich, wskazuje kierunki i wizje kościoła Franciszka, pogłębia kilka spornych odniesień Franciszka m.in. komunia dla rozwiedzionych, przybliża opinie bliskich mu ludzi z Argentyny wobec jego osoby i pontyfikatu po 10 latach, a także ukazuje jego postać przed przyjęciem papiestwa. O. Mirosław umieszcza w książce również opis swojej misji gdzie pracował w Andach oraz przybliża pracę misjonarzy werbistów w Amazonii. Książka zawiera wiele dużych kolorowych zdjęć i co ważne duża czcionka do czytania.

Dostępne publikacje autora

„Pytania o Odnowę w Duchu Świętym” (Wyd. M, Kraków 2000).

 „Odnowa w Duchu Świętym szansą duchowego odrodzenia dla Kościoła i świata” (Wyd. M, Kraków 2017).

 „Tajemnica powodzenia dzieła” (Nysa 2009).

 „Koronka ku czci Ducha Świętego i Jego siedmiu darów” (Wyd. Verbinum, Warszawa 1998).

„Nowenna do Ducha Świętego o owoce Ducha” (Warszawa 2014).

„Otrzymacie moc Ducha. Medytując nad ikonami” (Warszawa 2011).

„Kościół a lud andyjski Kolla w Argentynie” (Warszawa 2011).

„Misjonarze i egzorcyści. W obronie przed złymi mocami” (Warszawa 2012).

 „Gdzie jest twój Bóg. Szukając Stwórcy zmysłami” (Górna Grupa 2018).

 „Narodzić się z Ducha. Obietnica Ojca” (Górna Grupa 2020).

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało jest świętem nakazanym. Obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Data uroczystości jest ruchoma i związana z Wielkanocą. Święto wypada 60 dni po Zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku przypada 30 maja. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Włoszech i Francji obchodzi się w niedzielę po święcie Trójcy Świętej. W tym dniu dajemy publiczne świadectwo o swojej wierze i czcimy Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprzez udział w uroczystej Mszy Świętej i procesji. Również wtedy dziękujemy za łaski płynące z sakramentu Eucharystii. W niektórych parafiach tego dnia Komunia Św. rozdawana jest pod dwiema postaciami. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).

„Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”

Rozpoczęliśmy okres wielkiego postu, to czas 40 dni pokuty i zarazem czas zakazany dla zabaw hucznych. Nawrócenie (metanoia) czyli przemiana serca, to nasze podstawowe zadanie. Odmiana życia, to proces, który określamy pokutą. Chrześcijańska pokuta opiera się na trzech filarach, które zawsze podtrzymują gmach naszej wiary. Post, modlitwa i jałmużna, to filary chrześcijańskiej pokuty. Są one środkami, aby pokonać naszą słabość, bo wtedy otwieramy przestrzeń w nas dla działania Pana Boga. 

  Modlitwa, to dialog człowieka z Panem Bogiem, który prowadzi do komunii z Nim. Pan Jezus sam uczestniczył w oficjalnym kulcie judaizmu. Uczestniczył w składaniu ofiar w Jerozolimskiej świątyni, a dzień szabatu był zawsze w synagodze. On uczy nas też modlitwy indywidualnej w miejscach ustronnych, gdzie przebywał często nocami. Nim rozpoczął publiczną działalność spędził 40 dni na pustyni na modlitwie i umartwieniu. Modlitwa sama w sobie nie jest celem, ale prowadzi do zjednoczenia z Bogiem i czyni człowieka świętszym, bo pozwalamy Bogu zamieszkać w nas samych. Jeśli modlitwa nie czyni człowieka bardziej prawym i szlachetnym w relacjach z bliźnimi, to jest ona karykaturą modlitwy, bo przecież złodziej czy cudzołożnik też może się modlić, a te czyny zawsze pozostaną grzechem.

 Modlitwę doskonali post, który musi być rozumiany bardzo szeroko, bo nie chodzi tylko o wstrzemięźliwość pokarmową. Post należy rozmieć w szerszym kontekscie umartwienia i rezygnacji z czegoś co nie jest grzechem, ale rezygnuję, aby pomóc bliźniemu czy siebie uświęcić. Warto zastanowić się ile czasu poświęcamy rozrywce (np. TV, komputer). Post rozumiany szeroko prowadzi do dyscypliny wewnętrznej, która czyni człowieka bardziej świętym, a to pociąga za sobą większą dyspozycyjność i rezygnację z sobie. Ograniczając spożywanie pokarmów czy napojów, zyskujemy środki finansowe. Rezygnując z TV, albo gier komputerowych zyskujemy czas. Zakładamy, że kontrolujemy co oglądamy, albo jakich gier używamy (nie sięgamy po programy, czy gry naznaczone np. erotyką, agresją). 

 W wyniku postu (umartwienia) rodzi nowy fundusz powstały w wyniku naszych wyrzeczeń (słodycze, papierosy, alkohol), to jest jałmużna. Nasze życie modlitewne przez post daje wymiar społeczny. Jałmużna gładzi grzechy a przecież jest ona niesieniem pomocy bliźnim, którzy są w trudniejszej sytuacji niż my sami. Rezygnując czy ograniczając czas na TV, gry komputerowe zyskujemy czas, który może być wykorzystany dla dobra bliźnich (opieka nad starszymi czy chorymi, korepetycje, albo czas na lekturę duchową, która nas wewnętrznie buduje.

  Modlitwa, post i jałmużna,  nie są celem samym w sobie, ale środkami do zbliżenia do Pana Boga. Nie można miłować Pana Boga, którego nie widzę, jeśli nie jestem wrażliwy na krzywdę i potrzeby drugiego człowieka. Podejmujmy trud pokuty, to nasze podstawowe zadanie chrześcijańskie.

Rozmowy przy Kawie

w ramach Programu Rodzinny Park Edukacyjny

salki parafialne przy parafii Jana Chrzciciela ul. Bytomska 37, 41-800 Zabrze -Biskupice

godzina: 18:00 - 20:00

wstęp wolny

NIE POUCZAMY, ALE WSPIERAMY

            2024 – PROGRAM​​​​​​​

21.02 Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia i jak się z niej wydostać! - Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa finansowego - Paulina Pogoda-Cisło

28.02 Jak radzić sobie ze stresem - Małgorzata Kędziorska

13.03 Sztuka wyrażania sprzeciwu - Małgorzata Kędziorska

10.04 Słuchać aby usłyszeć o komunikacji w rodzinie - Elżbieta Wystep-Kolago

24.04 Jak może wyglądać opieka w domu nad pacjentem nieuleczalnie chorym, oraz jak poradzić sobie psychicznie - Monika i Sebastian Baranek.

08.05 Insulinooporność i cukrzyca czy to jest to samo? Jak leczyć i zapobiegać powikłaniom - Ewa Kusiak

22.05 Otyłość choroba XXI w pierwsze kroki do wyjścia z otyłości - Ewa Kusiak

05.06 Jak próbować zrozumieć dzisiejszego nastolatka - Anna Walińska

19.06 Niezgoda i kłótnie między rodzeństwem, niezgoda całej rodziny - Anna Walińska

Zadanie dofinansowane przez Urząd Miasta Zabrze

szczegóły: www.betlehem.pl 
 

1 2 3 4
...
11 »